25. července 2013

Tak já pořád nevím

Líbí se mi to, čemu se říká curated content; pečlivě (nebo ledabyle, přijde na osobní styl) vybrané odkazy na web, velmi stručně komentované. V podstatě to vytváří každý, kdo má Twitter, Facebook, blog atd.; vybíráme a komentujeme. V některých případech se z toho může stát velmi výkonná mediální mašina, jednu takovou má například Maria Popova.

Tak daleko bych nešel, ale nějaký svůj vlastní výběr zajímavostí bych publikoval rád. Na čem zatím troskotám, je výběr vhodného nástroje. Je jich hodně, každému ale něco chybí.

  • Normální blog: to jsem nějakou dobu provozoval, viz Doporučená denní dávka na Bloggeru. Má-li to vypadat k světu, je to pracné. Rád bych řešení na jedno tlačítko. Pro čtenáře pohodlné, lze číst na čemkoli, RSS k dispozici.
  • Tumblr. Líně provozuji Verbatim, publikování je pohodlné, vzhled se dá nastavit ucházející. Málokdo se ale stane uživatelem Tumblru jen proto, aby si tam četl jeden blog. Líbí se mi možnost používat tagy jako svého druhu minimalistický komentář.
  • Twitter. Nejjednodušší, nejvíc odlehčené, vcelku vyhovuje, ale nic tam přímo neocitujete a neukážete, jediný možný formát je komentář + odkaz. To není úplně ono. Tagovat lze, ale každé písmeno je drahé.
  • Facebook. Ideální po mnoha stránkách: „post“ se snadno vytvoří, odkaz a komentář se pěkně naformátují. Dalo by se to oddělit od osobní stránky, založit pro ten účel samostatnou. Nevýhodou zůstává, že to bude dostupné jen uvnitř Facebooku, žádné RSS, žádná integrace s jinými feedy. Tagovat lze, ale nikdo to nepoužívá.
  • Reddit. Nemám zkušenost, nelíbí se mi graficky.
  • Flipboard. To je appka pro iOS a Android, která poměrně nedávno umožnila publikovat individuální „magazíny“ a včera tu možnost vylepšila — dají se prohlížet i z webu. Tady je jeden ukázkovější, tady můj vlastní pokus. (Na mobilních zařízeních to vypadá o něco lépe.) Tagovat nelze, vlastní komentáře jsou viditelné jen na mobilním zařízení a jen po rozkliknutí článku.
  • Delicious. Historická záležitost, nedávno trochu znovuzrozená. Docela se mi líbí, ale nejsem si jist životaschopností platformy. Tagovat lze dobře.
A bude toho jistě víc. Používat víc než jednu takovou platformu je blbost z hlediska autora i čtenáře. Takže kterou? Nevím, každá má světlé i stinné stránky. Vaše názory?

A chce vůbec někdo tento typ obsahu?

7 komentářů:

Filip Rožánek řekl(a)...

Jistou, i když ne ideální cestou, je sociální agregátor typu RebelMouse. Vypadá to takhle: https://www.rebelmouse.com/rozanek/
Stačí propojit sociální sítě a dál publikovat tak, jak mi to nejlíp vyhovuje. Odkazy s delším komentářem a tagy můžu dát na Google+, rychlé odkazy na Twitter, Facebook jsem nepřipojoval. Všechno se to steče na RebelMouse a ve výsledku je to jedna velká nástěnka, kde si každý může vybrat.

Adam Koppel řekl(a)...

Ja to poresil mym "osobnim" blogem, ktery se mi publikuje na zaklade tagovanych veci v NewsBluru. Komentovat se taky da: http://adamkopp.newsblur.com/
Pro mne je vcelku jedno, co pouzijes ty, pokud to bude mit RSS :)

kerray řekl(a)...

používal jsem sdílení v GReaderu, které mělo i bookmarklet, takže šlo vkládat citace nebo klidně fulltexty z jakékoliv stránky jedním kliknutím

pak jsem měl chvíli smůlu, takže jsem to řešil přes twitter, a teď to řeším přes http://kerray.newsblur.com - taky má bookmarklet, takže funkcionalita je prakticky stejná jako v GReaderu

no a na české odkazy http://cesky.reddit.com/, tam to sice není fulltext s obrázky, ale zas tam je to sociálno, které má trochu jiné možnosti a (ne)výhody

Martin Malý řekl(a)...

Něco podobného jsem před časem řešil, výsledkem je twitter kanál (a web) ostoweb. Viz http://www.misantrop.info/rss-o-sto-sest/

`c´ řekl(a)...

G+ a pro začátek automatické generování odkazu do Twitt.

Advokátní úschova řekl(a)...

Poslední dobou jsem si oblíbil flipboard. Není to asi přesně řešení co hledáte. Ale líbí se mi, že se jedná o takovou fúzi mezi papírem, facebookem a blogem.

Unknown řekl(a)...

Došel jsem na tenhle článek spíš náhodou, nicméně trochu mě to přinutilo zamyslet se nad typem obsahu, o který se tady jedná.
Nevím, jestli je to jen můj problém nebo ne, ale já jsem jako čtenář podobnými věcmi naprosto přesycený. Už mě prostě hrozně vadí číst, jak někdo komentuje, že někdo jiný doporučil článek, který na něco reaguje.
Co mě v poslední době opravdu baví číst, jsou knížky - papírové a pokud možno tlusté. Nějak mám pocit, že se v současném světě lépe orientuju pomocí těch knížek - i když jsou sto let staré.
Já netvrdím, že technologie, o kterých je tady řeč nejsou přínosné, ale možná nejsem sám, kdo má v poslední době chuť na něco souvislého, hlubšího, nesociálního, neinteraktivního.
Něco jako pouštění vinylu místo empétrojek :)